Dřevostavba versus zděný dům

Zpět na úvod

V rámci série Jak se vejít do rozpočtu se dneska podíváme na konstrukci rodinného domu. Již jste se rozhodli, jestli se bude jednat o zděný dům nebo dřevostavbu? Zjišťovala jsem tento důležitý mezník za Vás u našich investorů rodinných domů v České republice.

Nejspíš vás napadá, že mnohem více budoucích majitelů rodinných domů v rámci úspor budou dávat přednost dřevostavbám, důležitým aspektem při výstavbě je ale životnost domu a zde vítězí zděné domy. V roce 2022 u nás v databázi vyhrály zděné domy jen o kousek. Dotazovala jsem se 776 investorů v rámci naší databáze. Dřevostavbu si zvolilo 48 % investorů a zděný dům 52 %. V letošním roce si ale investoři spíš vybírají zděné domy a v rámci úspor si pak například volí zmenšení podlahové plochy domu.

Co se týče finanční stránky, u stavby dřevěné konstrukce viditelně ušetříte. Průměrná cena dřevěné konstrukce v roce 2022 byla 3 - 4 milionu korun a u zděných domů 4 - 5 milionu korun. Mnou dotazovaní investoři do realizace dřevěné konstrukce tedy investují o zhruba milion korun méně než v případě zděného domu.

TIP ISTAVU: Pokud se nakonec rozhodnete pro výstavu dřevostavby, je tu jedna velká výhoda. Výstavba zděného domu je časově náročná, je proto potřeba si tento výběr důkladně naplánovat.
V případě realizace zděného domu na klíč je doba výstavby zhruba půl roku a naopak u dřevostavby se jedná o časově mnohem kratší proces stavby, a to již od čtyř týdnů do dvou měsíců.

Plánujete výstavbu rodinného domu a jste na samotném začátku? Objednejte si náš katalog, abyste si například mohli vybrat, jestli si zvolíte nakonec zděnou konstrukci nebo dřevostavbu.

Krásné nové výstavby,

Přeje Veronika Žáčková

Istav Media, s.r.o.
30.04.2023

Objednávka katalogu zdarma

Kontaktní údaje pro zaslání katalogu

* e-mail pro zaslání e-booku
* telefonní číslo pro ověření adresy zaslání tištěného katalogu