Výběr projektu by se měl odvíjet podle vašich základních požadavků, které jste si již vytvořili před návštěvou projektanta. Ujasněte si, v jakém stylu by měl být váš dům postaven. Promyslete si, na co dům potřebujete a jaký styl života máte nejen teď, ale jak budete žít také v budoucnosti. Hledáte svoje první bydlení a budete v něm vychovávat svoje děti nebo děti už odešly a chcete menší dům jen pro sebe? Budete v domě zároveň podnikat nebo v něm budete jen bydlet? Toto jsou pouze základní aspekty výběru projektu. Co ale bude vyhovovat právě vám, víte nejlépe pouze vy sami.
Pan Maňas z architektonické kanceláře Křivka přináší několik dalších informací z praxe týkajících se výběru projektu: „V první řadě se investor rozhodně musí smířit s tím, že ne vždy se mu podaří postavit 100% to, co si vysnil. Ať už z důvodů financí, kdy velikost domu není v reálném měřítku rozpočtu nebo kvůli limitu a omezení okolní zástavbou či územním plánem. V průběhu života se samozřejmě způsob a potřeby každého mění, a proto je potřeba zvážit maximum možných scénářů. Výsledný mix by měl obsahovat funkční dispozici, formu a vzhled dle vkusu investora. Stavba musí být reálně financovatelná při výstavbě a také provozních nákladech při bydlení.“
Výhody a nevýhody typových projektů
Typový projekt naleznete nejspíš v nějakém katalogu rodinných domů. Přesně takový katalog si neváhejte zcela zdarma objednat přímo od nás. Právě typový projekt vás přivede do konkrétní projekční kanceláře.
|
|
Výhody a nevýhody individuálního projektu
Individuální projekt rodinného domu je vytvořen přesně na přání zákazníka podle jeho nákresů a požadavků. Jde především o dvougenerační domy, objekty spojené s podnikáním nebo jiné atypické stavby. Individuální projekt dokáže také vyřešit výstavbu v terénu komplikovanějších pozemků, a to s cílem co nejefektivněji využít dostupného místa.
|
|
Typ domu
Velmi často se nyní navrhují domy typu bungalov. Jde o menší jednopatrové stavby s terasou, které mají místnosti rozložené kolem obytného jádra. Dvoupatrové domky mají dole společenské místnosti a nahoře jsou ložnice a dětské pokoje. Ač se to na první pohled nemusí zdát, cena dvoupatrových domků je nižší, protože stavba základové desky u bungalovů je nákladnější než stavba druhého podlaží.
Dispozice a velikost
Při realizaci rodinných domků je nejžádanější dispozice 4+kk a 5+kk. Často nezáleží na velikosti samotného domu, ale na skladbě místností.
Materiál
Současná doba nahrává moderním stavebním materiálům. Je nutno říct, že žádný z materiálů není lepší než ty ostatní, protože každý materiál má své klady a zápory. Jedno je však jisté, některé projekční kanceláře jsou zaměřeny třeba jen na dřevostavby, proto je důležité si vybírat svého projektanta podle preferovaného materiálu.
Nízkoenergetické domy
Se vzrůstajícími cenami energií roste i poptávka po úspornějších domech. Takzvané nízkoenergetické domy mají náklady na vytápění mezi 15-50 kWh/m2. Těchto hodnot je dosaženo kvalitním návrhem a provedením konstrukcí. Vyšším stupněm jsou pasivní domky a nově i nulové domy, které počítají s minimální spotřebou energie. Čím má stavba nižší spotřebu, tím více roste cena výstavby, protože musí být použity kvalitní materiály. Více o nízkoenergetických domečcích se dozvíte v našem katalogu.
Bc. Veronika Žáčková